sobota, 6 czerwca 2015

Jakie odczytanie "Dziadów cz. III" Adama Mickiewicza odnajdujesz na zapowiadającym sztukę plakacie teatralnym? Omów zagadnienie, wykorzystując znajomość dramatu. [język polski/liceum]

WSTĘP


Plakat teatralny to rodzaj grafiki użytkowej, pełniący funkcję informacyjną oraz estetyczną. Dzięki wykorzystaniu ciekawego, oryginalnego pomysłu, licznych symboli i ukrytych, przenośnych znaczeń, a także dzięki niezwykłej sile wyrazu plakat wzbudza zainteresowanie wśród odbiorców, zachęca do obejrzenia spektaklu, a przede wszystkim zwraca uwagę na najistotniejsze treści danego dzieła przeznaczonego do wystawienia na scenie.


OPIS PLAKATU


Zaprezentowany plakat autorstwa Bolesława Polnara jest prosty, schematyczny, utrzymany w czarno-białej kolorystyce. Plakat przedstawia oko otoczone trójkątną, metalową ramą. Jest ona połączona z grubymi, metalowymi łańcuchami układającymi się na kształt krzyża. Z oka pada jasny, cienki, ledwie widoczny promień. Zwieńczeniem całości jest tło w kolorze głębokiej czerni.


INTERPRETACJA


Grube, metalowe łańcuchy nawiązują do sytuacji Polski znajdującej się pod zaborami. Symbolizują uciemiężenie narodu polskiego, niewolę. Być może symbol ten odnosi się do opisanej w dramacie Adama Mickiewicza historii Jana Sobolewskiego, opowiadającej o cierpieniu młodych studentów wywożonych na Sybir, wśród których znajdował się dziesięcioletni chłopiec, który nie mógł udźwignąć łańcuchów, którymi był skuty.

Krzyż w kontekście utworu stanowi symbol męczeństwa narodu polskiego, martyrologii polskiej młodzieży, być może stanowi nawiązanie do wyrażonego w dramacie przekonania o szczególnej roli Polski w dziejach świata („Polska Chrystusem narodów”).

Oko zamknięte w trójkącie jest symbolem Boga, przeciwko któremu buntował się główny bohater dramatu, Konrad, w czasie Wielkiej Improwizacji. Jasny, delikatny promień padający z oka sugeruje jednak, że oko jest symbolem Bożej Opatrzności, która czuwa nad polskim narodem.

Kolor tła, czerń, kojarzy się ze śmiercią, żałobą, bólem, cierpieniem. Podkreśla więc ciężką sytuację Polaków pod zaborami.


PODSUMOWANIE


Plakat Bolesława Polnara zwraca uwagę na najważniejsze motywy ukazane w dramacie Adama Mickiewicza. Dzięki zastosowaniu czarno-białej kolorystyki i wyrazistej symboliki przykuwa uwagę odbiorców, a przede wszystkim skłania ich do refleksji i przypomina o ukazanej w utworze niewoli narodu polskiego i cierpieniu polskiej młodzieży.

12 komentarzy: