niedziela, 19 lipca 2015

Referat: "Rewolucja francuska" [historia/gimnazjum]



W XVIII wieku Francja była jedną z największych potęg w Europie. Jej gospodarka oraz sytuacja wewnętrzna były doskonale ustabilizowane. Francja posiadała potężną armię i flotę, dzięki którym mogła prowadzić politykę kolonialną i angażować się w spory militarne, a francuskie metropolie stały się tętniącymi życiem centrami przemysłu, handlu, kultury, nauki, rozrywki i turystyki.

W drugiej połowie XVIII wieku to potężne, wspaniale prosperujące państwo zaczęło borykać się z kryzysem ekonomiczno-gospodarczym i chylić się ku upadkowi. Przyczyną trudnej sytuacji w kraju były: przepych i kosztowność życia dworskiego, angażowanie się w liczne wojny w Europie, prowadzenie nie zawsze skutecznej polityki kolonialnej, zaciąganie pożyczek na pomoc amerykańskim koloniom walczącym o niepodległość, afery finansowo-korupcyjne i fałszowanie waluty, a także liczne klęski żywiołowe – susze, gwałtowne burze i gradobicia, powodujące zniszczenie upraw i w rezultacie powszechny głód. Ponadto, ludność Francji była niezadowolona z absolutnych rządów Ludwika XVI, który nie potrafił skutecznie poradzić sobie z kryzysem i chciał nałożyć nowe obciążenia finansowe. Państwo wymagało wówczas natychmiastowych reform, które nie mogły być przeprowadzone bez zmiany społecznego i politycznego ustroju.

Istotnych zmian wymagała niekorzystna struktura społeczeństwa francuskiego. Zgodnie z zasadami feudalizmu dzieliło się ono na trzy stany.

Pierwszy stan stanowiło duchowieństwo. Kler, jako najwyższa grupa społeczna, był zwolniony z obowiązku płacenia podatków, a ponadto utrzymywał się z jałmużny i pobierał dziesięcinę z ziem państwowych. Duchowieństwo w ówczesnej Francji liczyło ok. 130 tys. osób.

Drugi stan – szlachta – również cieszył się licznymi przywilejami. Szlachta była zwolniona z płacenia podatków, nie podlegała niższym sądom i była zwolniona z hańbiących kar, posiadała monopol na wyższe stanowiska kościelne, urzędnicze i wojskowe, a ponadto posiadała liczne przywileje honorowe – noszenie szpady oraz pierwszeństwo nad mieszczanami w miejscach publicznych. Szlachta dzieliła się ze względu na zamożność i pochodzenie na arystokrację, szlachtę średnią (prowincjonalną), szlachtę biedną i szlachtę urzędniczą. W XVIII wieku stan ten liczył ok. 200 tys. osób.

Najliczniejszą grupę społeczeństwa francuskiego – około 27 mln, czyli 98% całej ludności – stanowił stan trzeci. Stan ten, w przeciwieństwie do duchowieństwa i szlachty, nie miał praktycznie żadnych praw, a ponadto był obciążony wszystkimi opłatami, podatkami i obowiązkiem bezpłatnej pracy. W skład stanu trzeciego wchodziło 6 grup: burżuazja (do której zaliczano właścicieli fabryk, hut i manufaktur, malarzy, rzeźbiarzy, pisarzy, naukowców, publicystów i dziennikarzy), drobnomieszczaństwo (czyli piekarze, murarze, szewcy, cukiernicy), proletariat (najtańsza siła robocza), chłopi wolni (posiadający własne ziemie), chłopi folwarczni (pracujących w wielkich posiadłościach ziemskich) oraz biedne chłopstwo (żebracy i chłopi zatrudniani do najgorszych prac, przeważnie sezonowych). To właśnie stan trzeci był najbardziej niezadowolony z sytuacji panującej w kraju. Ponosił on ogromne koszty realizacji polityki królewskiego dworu, a nie miał niemalże żadnych praw.

Idealną okazją do podjęcia gruntownych zmian w państwie i poprawienia losu stanu trzeciego było zwołanie przez Ludwika XVI pierwszego od 175 lat posiedzenia Stanów Generalnych, w którym mieli wziąć udział przedstawiciele wszystkich trzech stanów. Obrady rozpoczęły się 5 maja 1789 roku w Wersalu. Ludwik XVI planował uchwalić nowe podatki, a także przedstawić swoje własne pomysły na odbudowanie państwa. Stan trzeci miał 600 deputowanych, natomiast szlachta i duchowieństwo mieli po 300 przedstawicieli. Przewaga stanu trzeciego była jednak iluzoryczna, gdyż dwa uprzywilejowane stany odrzucały każdą propozycję trzeciego. Dodatkowo przedstawiciele stanu trzeciego byli wyraźnie lekceważeni przez króla Ludwika XVI i musieli obradować w innej Sali niż pozostali. Wobec tego deputowani stanu trzeciego oświadczyli, iż „stanowiąc ogromną większość całego narodu” sami uznają się za jedyne jego przedstawicielstwo pod nazwą Zgromadzenie Narodowe.

Reagując na ten przejaw nieposłuszeństwa, Ludwik XVI pod pozorem remontu kazał zamknąć salę obrad. Nie powstrzymało to przedstawicieli stanu trzeciego przed dalszymi działaniami. Wkrótce do Zgromadzenia Narodowego zaczęli przyłączać się przedstawiciele szlachty i duchowieństwa. Członkowie Zgromadzenia zebrali się na sali do gry w piłkę i złożyli uroczystą przysięgę, że nie rozejdą się, dopóki nie uchwalą konstytucji. 9 lipca 1789 roku Zgromadzenie Narodowe ogłosiło się Zgromadzeniem Konstytucyjnym, zwanym potocznie Konstytuantą.

Król Ludwik XVI pozornie zgodził się na przemianowanie Zgromadzenia Narodowego w Konstytuantę. W rzeczywistości jednak planował zastraszyć zgromadzonych, w zanadrzu szykując 20-tysięczne wojsko mające rozprawić się z obradującymi oraz działa znajdujące się w Bastylii – twierdzy paryskiej, która od XVII wieku była więzieniem. Wieści o planach króla skłoniły lud francuski do wystąpienia na ulice Paryża. 14 lipca 1789 roku uzbrojony lud Francji zaatakował Bastylię – symbol ucisku i więzienie dla wielu przeciwników Ludwika XVI. Po wywiązaniu się regularnej bitwy, buntownicy zwyciężyli, a Bastylia została zdobyta i zburzona. Szturm na słynne więzienie, będące symbolem absolutnych rządów dynastii Burbonów, uznaje się za początek rewolucji, która przeszła do historii pod nazwą Wielka Rewolucja Francuska. Dzień 14 lipca jest do dziś we Francji hucznie obchodzonym świętem narodowym.

Na przełomie lipca i sierpnia chłopi zaczęli atakować dwory i klasztory oraz palić księgi i niszczyć archiwa dokumentujące ich obciążenia wobec dworów. Bunt ten, nazywany Wielką Trwogą, przyczynił się do wprowadzenia istotnych zmian w kraju. W nocy z 4 na 5 sierpnia podjęto decyzję o zniesieniu szlacheckich przywilejów. Zlikwidowano obciążenia chłopskie, zrezygnowano z dziesięciny na rzecz duchowieństwa, obalono niektóre przywileje miast i prowincji, wprowadzono jednolity ustrój wewnętrzny i równość wszystkich wobec prawa. Zaczęto także opracowywać konstytucję. 26 sierpnia 1789 roku uchwalono jej akt wstępny: „Deklarację praw człowieka i obywatela”. W jej treści można było wyodrębnić dwie podstawowe grupy zagadnień: zasady organizacji państwa oraz wolności i prawa obywatelskie, a wśród nich wolność słowa i wyznania, prawo własności, bezpieczeństwo, nietykalność osobista, równość wobec prawa i sądu oraz opór przeciwko wszelkim formom ucisku.


3 września 1791 roku została uchwalona konstytucja. Dzięki niej władza przestała być skupiona jedynie w rękach monarchy. Na mocy konstytucji we Francji zaczął obowiązywać trójpodział władzy – władzę ustawodawczą przekazano Zgromadzeniu Prawodawczemu, władzę wykonawczą powierzono królowi, wyodrębniono również władzę sądowniczą. Po wejściu w życie konstytucji Francja przekształciła się w monarchię konstytucyjną – formę władzy w państwie, gdzie jej zakres określony jest w konstytucji. Odtąd najważniejszymi zasadami stały się wolność, równość i braterstwo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz