niedziela, 19 lipca 2015

Jakie odczytanie "Zemsty" Aleksandra Fredry odnajdujesz w zapowiadającym sztukę plakacie teatralnym? [język polski/liceum]


Krótki plan wypowiedzi:


  1. Plakat teatralny to rodzaj grafiki użytkowej, pełniący funkcję informacyjną i estetyczną. Dzięki wykorzystaniu ciekawego pomysłu i sile wyrazu plakat wzbudza zainteresowanie odbiorcy i zwraca uwagę na najistotniejsze treści w odczytaniu scenicznym danego dzieła.
  2. Zaprezentowany plakat teatralny autorstwa Andrzeja Smoczyńskiego stanowi zapowiedź inscenizacji „Zemsty” Aleksandra Fredry. Jest prosty, schematyczny, ubogi w szczegóły, lecz przykuwa uwagę dzięki zastosowaniu żywych, nasyconych, kontrastowych barw. Plakat przedstawia dwie zniekształcone, odwrócone do siebie tyłem postaci ludzkie, które „pokrywa” czerwony mur. Obok nich twórca plakatu umieścił cytaty z dramatu Fredry oraz podpisy informujące o tym, kim są przedstawione postaci. Całość wieńczy zielone tło.
  3. Ukazani na plakacie Cześnik i Rejent są odwróceni do siebie tyłem, co może odnosić się do ich nieprzyjaznych relacji i wzajemnej niechęci, różnic charakterów, braku chęci do zawarcia porozumienia. Postaci są pokryte czerwonym murem, co symbolizuje przedmiot sporu pomiędzy Cześnikiem a Rejentem. Każdy z nich był właścicielem połowy zamku i części muru granicznego. Rejent postanowił naprawić mur bez zgody Cześnika, co doprowadziło do zaognienia konfliktu i wybuchu tzw. sporu o mur.
  4. Plakat Andrzeja Smoczyńskiego akcentuje najważniejszy wątek utworu i inscenizacji, a także ukazuje relacje pomiędzy dwoma głównymi bohaterami. Dzięki zastosowaniu żywej kolorystyki i ciekawego pomysłu przykuwa uwagę odbiorcy i zachęca do obejrzenia spektaklu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz