czwartek, 21 maja 2015

W jaki sposób grzecznościowe formy językowe wpływają na relacje międzyludzkie? Przedstawiając swoje zdanie, odwołaj się do przytoczonego fragmentu tekstu Małgorzaty Marcjanik oraz do pojęcia sytuacji komunikacyjnej, a także przytocz odpowiednie przykłady językowe. [język polski/liceum]



W skutecznej komunikacji między nadawcą a odbiorcą ogromną rolę odgrywają grzecznościowe formy językowe. Pod tym pojęciem kryją się specyficzne wyrażenia i zwroty, wykorzystywane w określonych sytuacjach komunikacyjnych. Dzięki nim można wyrazić prośbę, podziękowanie, składać gratulacje czy przeprosiny, a także zjednać sobie odbiorcę, zyskać jego akceptację i przychylność. W mojej wypowiedzi postaram się udowodnić, że grzecznościowe formy językowe mają bardzo korzystny wpływ na relacje międzyludzkie.

Według Małgorzaty Marcjanik, autorki przytoczonego tekstu, grzeczność jest „społecznie akceptowaną grą”, dlatego rządzi się określonymi zasadami. Podstawową regułą jest wywyższanie odbiorcy i wyolbrzymianie jego dokonań przy jednoczesnym umniejszaniu własnych zasług. Zgodnie z tą zasadą wyrazem grzeczności jest bagatelizowanie jego nieodpowiedniego lub nietaktownego zachowania. Przykładowo, jeżeli dana osoba przez przypadek obleje nas napojem, to staramy się obrócić całą sytuację w żart i zareagować w odpowiedni sposób na przeprosiny dzięki zastosowaniu takich zwrotów jak „Nic się nie stało”, „To nie Twoja wina”, „Nic nie szkodzi”. Użycie takich środków językowych sprawia, że dana osoba w mniejszym stopniu odczuwa poczucie winy, zakłopotanie i zażenowanie. Pozwala to również uniknąć niechęci i urazy odbiorcy, zamiast tego zyskujemy jego sympatię i przychylność. W dobrym tonie jest także idealizowanie zasług i dokonań odbiorcy, prawienie mu komplementów, schlebianie mu. Kiedy dana osoba udzieli nam pomocy, powinniśmy oprócz zwykłych podziękowań zwrócić się do niej słowami: „Gdyby nie Twoja pomoc, nigdy by mi się to nie udało”, „To wszystko Twoja zasługa”. W ten sposób upewniamy odbiorcę, że jest dla nas ważny i darzymy go szacunkiem. Podczas przypadkowych spotkań warto również zwrócić uwagę na wygląd bądź strój odbiorcy i obdarzyć go komplementem: „Świetnie wyglądasz”, „Do twarzy Ci w tej nowej fryzurze”. Dzięki takim uprzejmym zwrotom sprawiamy, że odbiorca czuje się doceniony i wyróżniony, a także postrzega nas jako osoby miłe, życzliwe, kulturalne, serdeczne.

O grzeczności świadczy również odpowiednie dostosowanie grzecznościowych form językowych w zależności od sytuacji komunikacyjnej. Specyficzne środki językowe obowiązują nie tylko podczas rozmowy ze znaną nam osobą, lecz także wtedy, gdy bierzemy udział w spotkaniach towarzyskich w większym gronie, wybieramy się do teatru lub kina, uczestniczymy w oficjalnych spotkaniach zawodowych. Kiedy znajdujemy się w miejscu publicznym i pragniemy uzyskać od kogoś interesujące nas informacje lub zwrócić się do kogoś z prośbą, powinniśmy zwracać się słowami: „mógłbyś”, „mogłabyś”, „Czy mógłby Pan…”. Wykorzystywanie takich grzecznościowych form gramatycznych jest wyrazem szacunku wobec odbiorcy i może nawet sprawić, że chętniej udzieli nam on wszelkiej pomocy czy informacji. O grzeczności powinniśmy pamiętać podczas sporządzania oficjalnych pism urzędowych, pisania listów formalnych, rozmów w miejscu pracy, w banku, na poczcie, w urzędzie. Poza zwrotami takimi jak: „dziękuję”, „proszę”, „przepraszam” należy w odpowiedni, uprzejmy sposób formułować swoje prośby, oczekiwania, intencje, np. „Chciałbym ubiegać się o stanowisko…”, „Uprzejmie proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby…”. Celowe bądź nieświadome pomijanie grzecznościowych form językowych może sprawić, że zostaniemy uznani za osoby pozbawione kultury osobistej, co w rezultacie może skutkować trudnościami w osiągnięciu wyznaczonych celów. Grzeczność i uprzejmość wyrażane odpowiednimi sformułowaniami mogą natomiast zostać zapamiętane i docenione przez naszych rozmówców czy adresatów.

Sądzę, że udało mi się potwierdzić słuszność postawionej przeze mnie tezy. Grzecznościowe formy językowe są współcześnie nieodłącznym elementem komunikacji interpersonalnej i mają ogromny wpływ na relacje międzyludzkie. Dzięki ich umiejętnemu stosowaniu możemy udowodnić odbiorcy, że jest dla nas ważny, okazać mu należny szacunek, przekonać go do poparcia naszych działań i zyskać jego przychylność, akceptację, życzliwość.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz