niedziela, 7 czerwca 2015

Referat: "Kultura odrodzenia w Europie" [historia/gimnazjum]


„Kultura odrodzenia w Europie”


Każdy z nas zna słowa starożytnego, rzymskiego komediopisarza Terencjusza – „Człowiekiem jestem, i nic, co ludzkie, nie jest mi obce”. Stały się one myślą przewodnią nowej epoki, otwierającej czasy nowożytne. Od francuskiego słowa „renaissance” zaczęto ją nazywać renesansem lub odrodzeniem, ponieważ po okresie zapomnienia zaczęła odradzać się starożytna kultura, sztuka i filozofia.

Renesans narodził się w XV wieku, a jego kolebką były Włochy. Dla jego rozwoju duże znaczenie miało narodzenie się mecenatu mieszczańskiego. Mieszczanie, tak jak najbogatsi władcy, opiekowali się artystami, opłacali architektów i rzeźbiarzy, a także finansowali wielkie przedsięwzięcia artystyczne. W ten sposób mieszkańcy Włoch zaczęli podziwiać i doceniać dokonania starożytnych mistrzów oraz sięgać do antycznych utworów literackich, filozoficznych i naukowych. Stopniowo zaczęto rezygnować ze średniowiecznych poglądów, zmniejszyła się rola Kościoła, a sztuka przestała być podporządkowana religii. W myśl maksymy Horacego „carpe diem”, czyli dosłownie „chwytaj dzień”, charakterystycznej dla starożytnego nurtu filozoficznego zwanego epikureizmem, zaczęto cieszyć się urokami życia, czerpać z niego samą esencję.

W epoce renesansu w całej Europie diametralnie zmienił się sposób postrzegania świata i człowieka. Teocentryzm został wyparty przez antropocentryzm, ponieważ w centrum zainteresowania znajdował się człowiek, a nie, tak jak w średniowieczu, Bóg. Renesans kierował swą uwagę ku człowiekowi, jego duchowości i sprawom materialnym. Skupiano się na możliwościach ludzkiego rozumu i głoszono potrzebę doskonalenia duszy oraz ciała. W ten sposób narodził się nurt filozoficzny, zwany humanizmem (od łacińskiego słowa „humanus”, czyli „ludzki”). Niestety, wielu humanistów, takich jak Galileusz czy Giordano Bruno, zostało oskarżonych o herezję, gdyż ich poglądy były sprzeczne z naukami Kościoła.

Epoka odrodzenia przyniosła także zmiany w nauce i technice. Tak jak w średniowieczu, najważniejszą rolę odgrywały uczelnie wyższe, np. Uniwersytet w Padwie, Bolonii, Paryżu, Oksfordzie i Cambridge, lecz podobną funkcję zaczęły pełnić dwory władców i arystokracji. Głównie kładziono nacisk na naukę łaciny i greki, języków niezbędnych do czytania antycznych dzieł filozoficznych i naukowych, a także na matematykę, fizykę, astronomię, prawo i medycynę. Do największych osiągnięć naukowych epoki odrodzenia należą: wprowadzenie znaku dodawania i odejmowania, a także pojęcia miliona, stworzenie nowych wynalazków, takich jak barometr, termometr, teleskop, luneta astronomiczna, lupa i mikroskop,  a przede wszystkim zastosowanie przez Jana Gutenberga, niemieckiego rzemieślnika, prasy drukarskiej z ruchomymi czcionkami. Ponadto, dzięki polskiemu astronomowi Mikołajowi Kopernikowi odkryto, że Słońce znajduje się w centrum Układu Słonecznego, a wokół niego obraca się Ziemia. Jego poglądy zostały nazwane teorią heliocentryczną i zyskały poparcie wśród naukowców, takich jak Galileusz. Niestety, wielu oskarżało Kopernika o herezję, gdyż podważał on powszechnie uznawaną teorię geocentryczną, według której glob ziemski stanowi centrum Wszechświata, a wokół niego obracają się inne ciała niebieskie.

W epoce renesansu bardzo ważną rolę odgrywało staranne wykształcenie oraz rozwijanie umiejętności z różnych dziedzin. Osoba, która zdobyła bogatą wiedzę zarówno z zakresu nauk ścisłych, jak i humanistycznych, określana była mianem człowieka renesansu. Za taką osobę z pewnością można uznać wybitnego malarza, wynalazcę, architekta i filozofa Leonarda da Vinci. Pracował on jako malarz we Florencji, a także na dworze księcia Mediolanu Ludwika Sforzy. Leonardo da Vinci jest autorem znanych dzieł malarskich, wśród których można wyróżnić „Mona Lisę”, „Damę z gronostajem”, „Ostatnią wieczerzę” czy też rysunek „Człowiek witruwiański”. Zyskał również sławę jako architekt, odkrywca i wynalazca. To właśnie jemu zawdzięczamy odkrycie dźwigni, wsporników, kół pasowych czy mechanizmów zębatkowych. Inne wynalazki jego autorstwa to: podpierane mosty, automatyczna nawijarka, maszyna do ucierania farb, machina latająca, zegar, wóz pancerny, rower, łódź podwodna, kamizelka kuloodporna. Nie udało mu się jednak zrealizować żadnego z nich.

Wybitnym renesansowym malarzem, rzeźbiarzem i architektem był także Michał Anioł Buonarroti, twórca rzeźb „Pieta watykańska”, „Dawid” i „Mojżesz”, a także fresków w Kaplicy Sykstyńskiej, m. in. „Stworzenie Adama” czy „Sąd Ostateczny”. W dziedzinie filozofii wyróżniał się Erazm z Rotterdamu, jeden z czołowych humanistów i myślicieli chrześcijańskich. Wielu zwolenników i przeciwników przysporzyło mu stwierdzenie „Kościół jest dla człowieka, a nie człowiek dla Kościoła” oraz „Człowiek z natury jest dobry, zło zaś pochodzi z niewiedzy”.

Architektura renesansu również nawiązywała do starożytnych budowli. Wzorowano się na rzymskim Panteonie czy Koloseum. Stosowano elementy dekoracyjne, takie jak kolumny, balustrady, arkady, attyki i kopuły. Do słynnych budowli renesansowych należy Kościół Santa Maria della Consolazione w Todi nieopodal Rzymu, a także Bazylika św. Piotra w Rzymie.


Epoka renesansu, mimo że opierała się głównie na dorobku kulturalnym starożytności, przyniosła ze sobą wiele osiągnięć z dziedziny sztuki, filozofii, architektury i nauki, a także istotne zmiany w panującym światopoglądzie. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz