sobota, 6 czerwca 2015

Jakie refleksje o współczesnej cywilizacji wyrażają twórcy w swoich dziełach? Odpowiedz na podstawie interpretacji podanego tekstu kultury (Magdalena Abakanowicz - "Tłum") oraz wybranych tekstów literackich. [język polski/liceum]


WSTĘP


Zgodnie ze słownikową definicją, rzeźba to trójwymiarowy przedmiot bez ograniczeń wielkości, wykonany w dowolnej technice, będący efektem artystycznej działalności. Zaprezentowana fotografia przedstawia nowoczesną rzeźbę autorstwa Magdaleny Abakanowicz pt. „Tłum”, która powstała w 1988 roku.


OPIS RZEŹBY I INTERPRETACJA


Rzeźba składa się z kilkunastu szarych, ludzkich postaci podobnego wzrostu. Stoją one prosto, ich ręce są swobodnie opuszczone wzdłuż tułowia. Postaci wyglądają niemal identycznie. Charakterystyczną cechą każdej z nich jest brak głowy.

Szare postacie pozbawione głów symbolizują szary tłum, z którego nikt się nie wyróżnia. Identyczny wygląd postaci może oznaczać swego rodzaju ujednolicenie ludzi, utratę osobowości i indywidualnych cech, a także wyzbycie się ludzkich odruchów, emocji i wartości, jakimi ludzie kierują się w swoim życiu. Rzeźba zwraca uwagę na „odczłowieczenie”, które stanowi ogromne zagrożenie dla współczesnej cywilizacji.


INNE TEKSTY KULTURY – „SZEWCY” I „GRANICA”


Stanisław Ignacy Witkiewicz w dramacie „Szewcy” ukazał niebezpieczeństwa i zagrożenia, jakie niosą ze sobą reżimy totalitarne, rewolucje i przewroty. W trzecim akcie utworu przekonywał czytelników, że wprowadzenie totalitaryzmu może doprowadzić do ujednolicenia ludzi i utraty przez nich indywidualności oraz może wiązać się z uniformizacją i dehumanizacją. Oznacza to, że ludzie będą przypominać bezmyślne maszyny i automaty pozbawione ludzkich cech, uczuć, emocji.

Swego rodzaju „odczłowieczenie” ukazała również Zofia Nałkowska w powieści „Granica”. Zdaniem autorki powielanie schematów i przekraczanie kolejnych granic może prowadzić do popełniania czynów niemoralnych, krzywdzenia innych, a w rezultacie do wyzbycia się ludzkich odruchów, utraty zdolności do odczuwania stanów emocjonalnych innych osób i współczucia.


PODSUMOWANIE


Współcześni twórcy literaccy i artyści zwracają uwagę na liczne zagrożenia ludzkiej cywilizacji. Pokazują nam, jak tragiczna w skutkach może być utrata przez ludzi indywidualnych cech i uczynienie z nich szarego tłumu pozbawionego wyróżniających się jednostek, a także „odczłowieczenie” i wyzbycie się ludzkich odruchów i uczuć.



1 komentarz:

  1. dość przydatne, wykorzystam część spostrzeżeń w swojej wypowiedzi :)

    OdpowiedzUsuń